Publikováno

Vlna na pletení prospívá nejen duševní ale i fyzické kondici

Vlna je doslova unikátní materiál, který lidé využívají už tisíce let, a to proto, že v šíři spektra svých vlastností je jednoduše nenahraditelná.

Vlastnosti vlny a její prospěšnost pro zdraví

Vlna v létě chladí a v zimě zahřeje. Absorbuje pot a zbavuje se ho odpařováním, tím vytváří na pokožce příjemný chladivý pocit a vy se proto méně potíte. Ve vlně je také obsažen lanolin, který má antibakteriální vlastnosti. 

I v konkurenci uměle vyrobených vláken, které jsou na trhu dostupné za nízké ceny a v nepřeberném množství druhů, tak vlna stále zůstává vítězem nejen, co se týče kvality, ale především prospěšnosti pro zdraví člověka. Díky již zmíněným termoregulačním vlastnostem vlna brání přehřátí i prochladnutí organismu a s tím souvisejícím zdravnotním obtížím. Současně pozitivně působí na krevní oběh a snižuje vysoký tlak.

Ne každá vlna je ideální, jakou tedy vybrat?

Je však každá vlna tak zázračná? Bohužel ne. Pro zachování výjimečných vlastností vlny by při jejím zpracování neměly být použity agresivní postupy. Nejkvalitnější je tak především vlna, která neprochází bělením předtím, než se obarví.Pokud jde o barvy, ideální je samozřejmě používat barvy přírodní, nikoli chemické, které kvalitu vlny snižují.

Proč vlna kouše?

O tom, zda vlna kouše, či ne, rozhoduje typ ovce, její stáří a také technologie zpracování vlny. Nepříjemný pocit označovaný jako “kousání” způsobují částice odstávající na povrchu jednotlivých vláken, které mohou pokožku dráždit – obzvláště, pokud máte citlivější kůži.

Máme pro vás tři odzkoušené tipy, jak případné “kousání” vlny odstranit:

  • Vyperte vlnu dříve, než z ní začnete plést. Odstraníte tak části slámy, které jsou běžné například u ovčí vlny.
  • Hotový výrobek zkuste propláchnout v octové vodě.
  • Případně zkuste hotový výrobek uložit v igelitové tašce či sáčku na 3-4 hodiny do mrazáku.
Bio vlna Dundaga – 100% vlna, bez chemického zpracování, barvena pouze přírodními barvami.