Posted on

5 zajímavostí o pletení, které jste možná nevěděli

Víte, od kdy jsou známy první zmínky o pletení? Kolik nás v Česku plete a jak pletařky pomáhaly během válek? Připravili jsme pro Vás 5 těch nejzajímavějších věcí o pletení, které jste možná nevěděli.

Kdo a kdy nahodil první oko?

Vzhledem k faktu, že pletené látky podléhají rozkladu, bohužel asi nikdy nebudeme přesně vědět, kam se datují pletařské počátky.

První pletený oděv je doložen v Horním Egyptě v 6. století n. l., na západ bylo pletařské řemeslo přineseno až s křížovými výpravami. Převratným rokem v pletení se stal rok 1589, kdy byl v Anglii vynalezen ruční pletací stroj, který zrychlil celou výrobu pleteniny.

Historie pletení - Antická pletací jehla
Pletací jehla (Nizozemí, 17 století): zdroj– Curiocabinet.co.uk

Pletení bylo v minulosti výhradně mužskou záležitostí

Zajímavý je také fakt, že ačkoli je pletení ve společnosti v současnosti považováno za spíše „ženský koníček“, historicky bylo určeno výhradně pro muže.

První zaznamenaná odborová organizace věnovaná řemeslu pletení byla založena v Paříži v roce 1527. Pletení bylo původně povolání pouze pro muže, nicméně s rostoucí oblibou pletených punčoch se velmi rychle stalo oblíbenou domácí činností mužů i žen.

Pletení - mužská záležiitost?

Pletení jako občanská povinnost

Během období válek ženy zpravidla přebíraly (v té době) typicky mužské povinnosti. Zatímco byl jejich protejšek odvelen na frontu, staraly se manželky nejen o celý chod domácnosti, farmařily, ale musely také nastoupit do provozu a zastoupit muže v továrnách např. při výrobě zbraní, munice, letounů atd.

Jednou z možností jak přispět svou troškou k společnému úsilí bylo také pletení. Pletení ponožek, svetrů, šál, čepic a rukavic pro vojáky v zákopech se stalo téměř občanskou povinností každé pletařky.

Téměř každý pátý Čech plete

Z výzkumu společnosti KIK z roku 2016, jehož se zúčastnilo 600 respondentů žijících v České republice, vyplývá, že:

  • pletení se věnuje aktivně 18 procent Čechů;
  • převážně jde o ženy  ale k tomuto koníčku se hlásí i 3% mužů;
  • nejčastěji lidé pletou šály (18 %) či čepice (11 %).

V minulých letech zájem o pletení (a ruční práce obecně) lehce poklesl, postupně se ale tento trend obrací nejen s nástupem sociálních médií, ale také díky narůstajícímu počtu různých kurzů, dostupnosti materiálu a vzorů.

Zdroj: Společnost Kik, průzkum 2016

Pletení a háčkování prospívá nejen duševnímu, ale také fyzickému zdraví

Na závěr to nejdůležitější – pletení (a háčkování) prospívá nejen duševnímu, ale také fyzickému zdraví.

Vědecké studie prokázaly, že se při činnostech patřících souhrnně pod název „textilní terapie“ (šití, pletení, tkaní a výroba krajek) vyplavuje hormon štěstí dopamin, a zahání tak negativní myšlenky. Kromě pozitivního vlivu na duševní zdraví také prokazatelně snižuje tlak.

Takže pleťte, háčkujte, tvořte – budete vyrovnaní a šťastní :-)!

Přejeme Vám krásný den plný inspirace!
Tým wooland.cz

Pletení a háčkování prospívá nejen duševnímu, ale také fyzickému zdraví

Zdroje:
https://is.muni.cz/th/106282/pedf_m/Textilni_materialy_ve_vyuce_fyzice.pdf
http://blog.loveknitting.com/10-things-people-dont-know-about-knitting
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pletenina#Z_historie
https://www.lidovky.cz/pruzkum-kazdy-paty-cech-doma-plete-d59-/design.aspx?c=A160203_154114_ln-bydleni_toh
http://www.lifee.cz/psychologie/uplette-si-stesti-a-klidnou-mysl-pleteni-prinasi-pocity-blazenosti-jako-po-sexu-ci-jidle_197.html